15.8 C
Киев
Четверг, 16 сентября, 2021
додомуUncategorizedБорис Патон.Людина-епоха, геній.

Борис Патон.Людина-епоха, геній.

Померла людинаепоха – видатний український науковець Борис Патон-19 серпня 2020 року. У листопаді йому б виповнилося вже 102 роки. Вічна пам’ять. Металург, інженер, винахідник, науковець, викладач. Перший нагороджений званням Героя України. Академік. Геній. Легенда. Є багато слів, якими можна описати Бориса Євгеновича Патона. Однак немає таких слів, які повною мірою могли б розкрити масштаб його постаті.Академік Патон належить до тих гербових постатей, за якими світ пізнає Україну.

З 1962 року президент Національної академії наук України і Інституту електрозварювання (імені свого батька) з 1953 року, вчений у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук (1952).

Патон є автором і співавтором понад 720 винаходів (500 іноземних патентів), більше 1200 публікацій, в тому числі 20 наукових монографій.Народився в Києві, в сім’ї відомого вченого-мостобудівника, директора та засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона і домогосподарки Наталії Патон. Род Патонів – стародавній і відомий настільки, що виник навіть напрям досліджень – патонознавство. Вчитися пішов на інженера-електрика. У воєнний 1941-й рік закінчив Київський політех, захистив кандидатську і докторську, вступив в КПРС.Під час Другої світової працював інженером на заводі «Красное Сормово» в Горькому, через десять років обійняв посаду директора Інституту електрозварювання. Він є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м’яких тканин. Завдяки цьому вдалося досягти скорочення тривалості операцій, зниження ймовірності післяопераційних ускладнень і втрати крові.

Пропонуємо,на добру пам»ять, 10 найцікавіших фактів про дослідника.

1. Борис Патон дослідив використання зварювальних процесів у космічній технології, виконаних космонавтами при орбітальних польотах кораблів і в умовах відкритого космосу.

2. У середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за семестр. Вступивши в КПІ, навчався на «відмінно». На іспиті з філософії (про марксизм-ленінізм) студент отримав «незадовільно». Пізніше перездав на «добре». Через це не отримав червоного диплома.

3. Отримав звання Першого героя України. Борис Патон удостоєний прижиттєвого бюста, який знаходиться у Києві перед будівлею академічних музеїв за адресою Богдана Хмельницького, 15. Разом з батьком, Євгеном Патоном, конструктором столичного моста, створив наукову школу.

4. Патон раніше регулярно грав у теніс і захоплювався водними лижами. Останнім часом віддає перевагу плаванню.

5. Захист дипломної роботи в інституті призначили на 22 червня 1941 року. Борис Патон і його однокурсники потрапили під бомбардування — німці атакували авіазавод, що знаходився поруч. Диплом винахідник захистив на «відмінно».

6. Після операції на стегні 1995 року, дізнавшись, що кістку хірурги різали механічною пилкою, Борис Патон зібрав команду, яка почала розробляти лазерні методики.

7. Завдяки розробкам Бориса Патона провели 1-ий експеримент зварювання в космосі. Він зробив внесок у розробку ракети Н1, яка призначена для освоєння Місяця.

8. Разом із колективом вчених-зварювальників і хірургів Борис Патон розробив новий спосіб з’єднання м’яких тканин, а також інструменти для зварювання різних видів біологічної тканини. Завдяки цьому скоротилась тривалість операцій, знизились ймовірності післяопераційних ускладнень та втрати крові.

9. Борис Патон сприяв будівництву житла для співробітників НАН. Так з’явився масив «Академмістечко».

10. Вчений виступав категорично проти зведення 3 і 4 реакторів ЧАЕС, пояснюючи це можливістю катастрофічних наслідків через концентрацію вже діючих електростанцій на Дніпрі і Прип’яті. Події 1986 року підтвердили його побоювання. Після катастрофи на ЧАЕС колективи більшості інститутів НАН відразу взяли активну участь у роботі по ліквідації наслідків вибуху.

Борис Патон є сином Євгена Патона — знаменитого мостобудівника. Продовжувачкою роду Бориса Патона є його єдина онука 29-річна Ольга. За освітою вона юрист.

Наші щирі співчуття родині та близьким Бориса Євгеновича.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments