10.1 C
Киев
Пятница, 24 сентября, 2021
додомуКМДАОболонський районЯк захиститися від аерозольної передачі коронавірусу? Відповідають науковці та інженери

Як захиститися від аерозольної передачі коронавірусу? Відповідають науковці та інженери


Як захиститися від аерозольної передачі коронавірусу? Відповідають науковці та інженери

Професійні науковці зібрали свідчення та докази для створення рекомендацій у вигляді «запитання-відповідь».

Ці рекомендації, написані дослідниками, науковцями та інженерами.

На якій відстані від зараженої людини можна заразитися?

Є три варіанти:

Тісна близькість (менше 1-2 метрів). При цьому відбувається значна кількість заражень — але зараження не є стовідсотковим. Деякі тісні контакти не призводили до інфікування.

Перебування в одному приміщенні. У багатьох випадках суперпоширення передача коронавірусу відбувалася при перебуванні в одному приміщенні незалежно від відстані між людьми. При цьому існує дуже чітка залежність:

 • перебування у приміщенні
 • чим більший час, тим більший шанс
 • чим менше місця, тим більший шанс
 • чим гірша вентилція, тим більші шанси
 • перебування без масок значно збільшує шанси
 • його сильно збільшують розмови, особливо спів і крики: чим голосніше, тим більші шанси заразитися

Наприклад, значна кількість випадків суперпоширення відбувається в таких типових умовах:

 • хори
 • бари
 • холодильні приміщення

Жодного відомого випадку суперпоширення:

 • метро Японії (відкриті вікна, всі мовчать у масках)
 • сучасні кінотеатри (добра вентиляція, практично всі мовчать)

Для розуміння шансу заразитися добре підходить аналогія з сигаретним димом: уявіть, що навколо курять — очевидно, що ви надихаєтеся більше, якщо перебуватимете у приміщенні довше, якщо приміщення менше. Надихаєтеся менше, якщо будете біля відкритого вікна. І так далі.

Перебування на далекій відстані: наприклад, в різних кімнатах, або вхід у кімнату після того, як заражена людина звідти вийшла — немає жодного задокументованого випадку подібної передачі коронавірусу повітряним шляхом.

Чи гарантує дотримання дистанції 1-2 метри, що ти не заразишся у приміщенні?

Як і всі інші рекомендації, ця значно зменшує ризик, але не до нуля.

Правило «півтора метри» базується на думці, що великі краплини опускаються на землі. Втім, якщо хтось кашляє чи чхає — вони можуть пролетіти до 8 метрів.

Правило «півтора метри» також значною мірою захищає від аерозолів — дрібних краплин, які не осідають на землю. Вони все одно найбільше сконцентровані довкола зараженої людини, там само, як сигаретний дим найгустіший біля курця. Розсіяння на відстані — основна причина, чому соціальне дистанціювання зменшує ризик передачі коронавірусу.

В який бік подадуться концентровані аерозолі від людини? Майже неможливо сказати. Повітря у приміщенні перебуває в постійній турбуленції, воно постійно змішується та змінюється. Хоча ви цього не відчуваєте, повітря у приміщенні постійно пересувається, зазвичай зі швидкістю 0.05 — 0.1 м/c, передусім через тепло від людських тіл. Тіло дорослого випромінює стільки ж тепла, як стара лампа розжарювання потужністю 75-100 ватів. Крім того, сонце через вікна нагріває поверхні, люди переміщуються, дихають. Нерівномірне нагрівання й охолодження створює складні потоки повітря. Ймовірно, ви бачили це, коли дивилися на пил у сонячному промені. Тож аерозолі рідко рухаються всі в одному напрямку.

Ці постійні зміни розсіюють аерозолі. Розсіяння зростає з проходженням часу та більшої відстані. Отже, чим далі ми будемо від інших людей у приміщенні, тим краще.

Скільки часу треба вдихати заражений аерозоль, щоб заразитися?

Вдихнути кимось видихнуте повітря раз або два — це дуже маленька ймовірність заразитися.

Кількість часу, який ви проводите у тісній близькості або у спільній кімнаті з зараженою людиною, дуже сильно впливає на те, яку кількість вірусу ви вдихнете. Й саме це диктує ризик того, що ви заразитеся. Нема чіткого часу — наскільки ми знаємо — але видається, що це мають бути хвилини.

Урядова агенція Центри контролю за хворобами (ЦКХ) Сполучених Штатів визначила умовно, що 15 хвилин розмови з зараженою людиною на близькій відстані — це типовий час інфікування. Втім, це видається випадковою цифрою, яку не підтверджують конкретні дані. Це також може створити хибне почуття безпеки, що нібито 5-10 хвилин тісної взаємодії гарантують безпеку, бо ж це менше за 15 хвилин. Людський організм не працює чіткими «порогами».

Скільки часу вірус залишається у повітрі в приміщенні?

Скільки часу вірус у повітрі залишається заразним, залежить від трьох процесів.

Це залежить від розміру краплин, їх кількості та руху повітря.

Віруси знаходили, навіть, у крихітних частинках, які можуть літати понад 12 годин, але зазвичай вірус за цей час деактивується.

Подумайте про чорну каву: скільки молока додати до неї, перш ніж смак молока переважить смак кави? Якщо ми додамо чашку молока (дозволивши суміші перелитися через край), результатом буде кава з молоком. Але якщо додати ще три чашки — то суміш стане на 95% молоком.

Так і з повітрям: у приватних помешканнях від 30 хвилин до 10 годин треба буде, щоб 95% повітря замістилося — залежно від вентиляції. У громадських будівлях, де вентиляція (у країнах першого світу) краща, це забирає від 12 хвилин до 2 годин, а в спеціально обладнаних лікарнях — заміщення 95% може забирати лише 5 хвилин.

Як захиститися від аерозольної передачі віруса у приміщенні?

Не може бути повної безпеки — але можна сильно зменшити небезпеку. Чим більше кроків ми здійснимо, тим більше убезпечимося. Для цього, слід уникати:

 • переповнених приміщень
 • близькості до інших
 • приміщень із поганою вентиляцією
 • тривалого перебування у приміщеннях з іншими людьми
 • місць, де люди без масок
 • розмов, особливо гучних розмов, криків, співів
 • місць, де люди у приміщеннях займаються фізично (спортзали)

А що треба робити?

 1. Якомога більше часу проводити на вулиці — але це не чарівне рішення
 2. Маски — хоча вони й не на 100% ефективні
 3. Якомога краща вентиляція, включно з фільтруванням

Як зрозуміти відносний ризик різних середовищ?

Чи зменшують маски конкретно аерозольну передачу вірусу?

Так! Однозначно!

Фізика цього процесу добре зрозуміла. Пориста перешкода призводить до того, що значна частина аерозолів залишиться на цій поверхні. Це зменшує вірусне навантаження на організм. 

Як треба й як не слід носити маски. Інфографіка New York Times

 • «Оскільки маски не захищають повністю, вони не рятують». Це суперечить законам фізики: казати таке — все одно, що казати, що пальто не рятує взимку від холоду, оскільки крізь нього проходить і повітря, і випромінювання. Отже, взимку треба ходити голим? Маска радикально зменшує потік частинок, що проходить крізь неї, захоплюючи значну їх частину. Так само, як пальто радикально зменшує втрату тепла людиною, хоч і недосконало затримуючи його.

Я бачив відео, як вейпер пропускає вейп крізь маску. Значить, маски не працюють?

Коротко кажучи, це відео дезінформує. Гази проходять крізь маску, а вже за її межами конденсуються, змішуючись із холоднішим повітрям. Навіть маска, яка затримує 80% усіх газів, усе ж пропустить досить, аби утворилася видима хмарина.

Це не означає, що маска неефективна — це означає, що маска ефективна на 80%! 

Чи треба додатково захищати очі?

Очі є можливим, але не важливим способом передачі вірусу, оскільки через наші легені проходить значно більше повітря, ніж через очі.

Втім, якщо прямо на вас хтось кашляне чи чхне — ризик краплин, які потраплять в очі, є значним. Саме тому продавці в супермаркетах додатково носять щитки на очах.

Але щитки не замінюють маски, бо зовсім не захищають від аерозолів, а маски — захищають.

Ризик конкретних ситуацій

Таксі

Перебування у маленькому й закритому середовищі машини призводить до високо ризику інфікування від водія до пасажира чи навпаки. Значно зменшити ризик можна, якщо наполягати, щоб усі були в масках — і принаймні частково відкрити принаймні два вікна (не одне — для кращої циркуляції повітря й уникнення накопичення повітря, яке видихається).

Маршуртка 

Це як таксі помножене на кількість людей.

Літак

У сучасних літаках дуже добра вентиляція та фільтрування. Ризик під час польоту походить передусім від безпосередніх сусідів по кріслах. Цей ризик зменшується, якщо всі носять маски й мовчать.

Авіалініям рекомендовано суворо стежити за носінням масок — а також залишати по одному місцю між людьми порожнім.

Гірша вентиляція відбувається під час посадки та виходу, й тому в цей час особливо важливо, щоб усі були в масках.

Кімната, бар і клас: як коронавірус розноситься в повітрі й як запобігти зараженню (ІНФОГРАФІКА)

Дантисти

Під час багатьох процедур виникає велика кількість аерозолів: слина пацієнтів розлітається у вигляді аерозолів по всьому кабінеті, очевидно з вірусом у випадку заражених пацієнтів.

Ризик високий передусім для лікарів. Але якщо лікарі погано носять маски — вони можуть далі заражувати нових пацієнтів.

Важливо гарантувати добре провітрювання в кабінетах весь час.

Ліфти

Зазвичай сучасні, нові ліфти, вентилюються добре. Ризик заразитися від людини, яка проїхала перед вами, дуже низький. Перебуваючи в масці, важко заразитися, навіть, якщо їдеш водночас із інфікованих.

Водночас, старі ліфти часто є закритими коробками практично без вентиляції. Ризик у таких значно вищий.

Намагайтеся їхати з якомога меншою кількістю людей, а якщо в ліфті є інші люди — звісно, всі мають бути в масках.

За інформацією сайту texty.org.uaДжерело: kyivcity.gov.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments