6.7 C
Киев
Вторник, 27 апреля, 2021
додомуВерховна радаСертифікація "Укренерго" найближчим часом нездійсненна - Копач

Сертифікація «Укренерго» найближчим часом нездійсненна — Копач


Копач акцентує увагу на питанні реальної незалежності НЕК від державних органів. Фото: facebook.com/npcukrenergo

Сертифікація НЕК «Укренерго» в якості незалежного оператора системи передачі електричної енергії найближчим часом не є можливою, вважає директор Секретаріату Енергетичного співтовариства (ЕС) Януш Копач.

У його презентації від 22 червня, оприлюдненій на сайті Секретаріату, нагадується, що компанія не відповідає вимогам анбандлінгу за моделлю ownership unbundling (OU), оскільки не володіє системою передачі і здійснює управління активами на правах господарського відання. Ця модель в країні є політично неприйнятною, зазначено в документі.

У той же час анбандлінг за моделлю Independent System Operator (ISO) вимагає внесення змін до низки законів. При цьому процес законодавчих змін має хаотичний характер — наразі у Раді налічується чотири відповідні законопроекти.

Також Копач акцентує увагу на питанні реальної незалежності НЕК від державних органів, зокрема від Кабінету міністрів, який повинен узгоджувати кредити «Укренерго», а також від Міністерства енергетики. Останнє раніше неодноразово підкреслювало необхідність збереження за ним можливості впливати на інвестиційні плани компанії шляхом узгодження відповідних документів, що затверджуються Нацкомісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Крім того, міністерство втручається в діяльність оператора системи передачі, віддаючи компанії розпорядження щодо забезпечення пріоритетної диспетчеризації ТЕС, що використовують вугілля в якості основного виду палива.

У документі наголошується низка інших негативних явищ на ринку електроенергії, які також не сприяють сертифікації оператора: зарегульованість, невдала модель ПСО, незавершений анбандлінг системи розподілу електроенергії, цінове регулювання для кінцевих споживачів, ринок допоміжних послуг, який не функціонує, проблеми на балансує ринку.

«Сертифікація «Укренерго» в найближчому майбутньому нездійсненна», — підсумовується в презентації.

Як повідомлялося, НКРЕКУ 7 жовтня 2019 року ухвалила попереднє рішення про сертифікацію «Укренерго» в якості незалежного ОСП, яка передбачала внесення змін до закону «Про ринок е/е» (в ч.3 ст. 32) для остаточної сертифікації компанії.

У лютому 2020 року рішення регулятора про попередню сертифікації «Укренерго» не підтримав Секретаріат Енергетичного співтовариства, вказавши, що компанія, яка подала заявку на сертифікацію, не відповідає вимогам ownership unbundling в частині володіння активами. При цьому Секретаріат вказав на необхідність внесення в українське законодавство змін, які б дозволили сертифікувати оператора за моделлю ISO.

«Укренерго» здійснює експлуатацію магістральних і міждержавних ліній електропередачі, а також централізовану диспетчеризацію об’єднаної енергосистеми країни. НЕК знаходиться в підпорядкуванні Міністерства фінансів.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments