12.8 C
Киев
Пятница, 30 апреля, 2021
додомуКиївІгор Стравінський просив присилати йому ноти вуличних пісень

Ігор Стравінський просив присилати йому ноти вуличних пісень


13 червня 1911 року в Парижі відбулась прем’єра балету «Петрушка» Ігоря Стравінського.

Став однією з частин програми «Російських сезонів». В столиці Франції їх організовував імпресаріо Сергій Дягілєв. Для цього збирав найкращі таланти Російської імперії. На початок ХХ ст. мистецтво балету переживало кризу. Це був консервативний, застряглий в традиціях жанр сценічного дійства, вже мало цікавий митцям і публіці. Енергія, екзотика в музиці, хореографії, сценографії гастролерів зі Сходу стали свіжим подихом. Музика Стравінського відкрила нову еру в балеті.

Під час роботи над «Петрушкою» композитор просив друзів присилати йому ноти вуличних і фабричних пісень. Його критикували за те, що вивів на сцену «кучерську музику», «романси кухарки», примітивні мелодії. Натомість французький композитор Клод Дебюссі назвав Стравінського «інстинктивним генієм колориту й ритму».

Над лібрето вистави працювали Ігор Стравінський разом з художником Олександром Бенуа.

Автор: Вікіпедія
 

Роль Петрушки виконав Вацлав Ніжинський

Дія «Петрушки» відбувається на площі в Петербурзі під час святкування Масляної.

Головні герої «Петрушки» – ляльки балаганного театру. Фокусник представляє їх натовпу і оживляє. Поступово між ляльками зароджується любовний трикутник. Чутливого Петрушку не помічають недалека Балерина та самовдоволений негр Арап. «Замість вигадника і веселуна на сцені — Петрушка з нахилами маніакально-депресивного П’єро, що страждає від нещасливого кохання, роздвоєності і боротьби з власним внутрішнім наглядачем — специфічний гумор епохи поведінкових перверзій і раннього психоаналізу», — пише сучасний композитор і есеїст Андрій Світличний.

Велику увагу автори приділили образу народу. Він постає у балеті як строкатий вуличний натовп. Це гуляки, балаганний дід, лірник, танцівниця, годувальниці, мужик з ведмедем, кучері та конюхи, купець з циганками.

«Дворян або запрошених до Петербургу європейців простий народ цікавить у кращому випадку як колоритний натовп, в дусі картин Малявіна і Кустодієва, або як збірка курйозів, людський зоопарк – на кшталт циганок на базарі» , — продовжує Андрій Світличний.

У ролі Петрушки на прем’єрі виступив Вацлав Ніжинський. Танцівник польського походження, уродженець Києва здивував паризьку публіку технічними стрибками і здійняв на прем’єрі фурор.

Автор: Вікіпедія
 
Сценографію до "Петрушки" створив Олександр Бенуа
Сценографію до «Петрушки» створив Олександр Бенуа

Після трьох сезонів балетів Дягілєва молодий композитор Ігор Стравінський став суперзіркою.

1953 року Вацлава Ніжинського поховали в Парижі. На надгробку встановили його статую у ролі Петрушки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це знущання! Де поліція?» – російський балет закінчився великим скандалом

Російський композитор Ігор Стравінський належав до давнього українського козацького роду. Походив з Волині. Геральдичний щит сім’ї мав елементи герба гетьмана Івана Сулими. Пізніше в документах росіяни забрали частину «Сулима». Ігор Стравинський повернув сину Святославу подвійне прізвище.

Мати Стравінського — піаністка і співачка Ганна Стравінська — киянка, походила з козацького роду Холодовських.

Сім’я батька, відомого оперного співака Федора Стравінського була родом з Чернігівщини. Навчався і працював в Україні, мав маєток на Волині, де композитор проводив дитинство. Саме там створював музику до балету «Весна священна». У вступі твору музикознавці відзначають українські архаїчні поспівки.

Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments