21 C
Киев
Вторник, 15 июня, 2021
додомуВерховна рада5% податку з готівки - чи змусять українців платити податок з накопичень

5% податку з готівки — чи змусять українців платити податок з накопичень


Закон не передбачає обов’язкового декларування готівки. Фото: СБУ

Українців не зобов’яжуть сплачувати 5% із суми накопичень, які вони покладуть на банківський рахунок. Та й позбутися готівки людей ніхто не змушуватиме.

Є законопроєкт у якому податок такого розміру пропонують сплатити особам, що мають великі суми готівки, з яких раніше не сплачували податки. Так зможуть вийти з тіні та надалі працювати в «білу», — розповів Gazeta.ua економіст Андрій Новак.

На думку експерта, закон про так зване «нульове декларування» є логічним після майже 30 років процвітання в Україні корупції та тіньової економіки, яка складає сьогодні до 50% всієї економіки країни.

Потрібен механізм, щоб легалізувати ті величезні доходи й активи, які заробили громадяни . Самі ставки для легалізації цих доходів і активів виглядають також прийнятними: 5% податків від активів і банківських рахунків в Україні і 9% податку на декларування активів і рахунків за кордоном. Це навіть менше, ніж класична українська десятина, яка ведеться в нас із княжих часів.

Декларування добровільне, тож можна взагалі цього не робити

Інше питання, що робити законослухняним українцям, які не отримували нелегальні доходи, не мають нелегальних активів, чиї звичайні квартири чи будинки побудовані на легальні зарплати чи кредит. Або що робити мешканцям сільської місцевості? А це 33% населення України, які мають свої будиночки, земельні ділянки, паї.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Третина ринку АПК України знаходиться в тіні — Гетманцев

Тут треба дочекатися остаточного варіанту закону — чи це «нульове декларування» стосується всіх, чи тільки тих, хто в різні періоди займали, наприклад, державні посади.

Але декларування добровільне, тож можна взагалі цього не робити.

Але потім? У законі передбачена відповідальність за незадекларовані статки?

Так. Але є один нюанс Ті, хто розуміють, що вони набули рахунки чи активи незаконним шляхом, при бажанні скористаються цим «нульовим декларуванням». А ті, хто ніяких економічних злочинів не здійснював – чи їм держава потім пред’являтиме питання, звідки в них ці квартири чи будинки, меблі, авто, чи рахунок у банку? Оцей момент презумпції невинуватості поки що незрозумілий.

У вас поки що питань до цього законопроєкту більше, ніж відповідей.

У нас така традиція, що від законопроєкту до остаточного варіанту закону можуть бути дуже великі сюрпризи: геть інше, ніж було в проєкті. Між першим і другим читанням традиційно відбуваються великі зміни. Технологія однакова: запускаються в суспільство якийсь варіант і йде очікування фідбеку – як реагуватиме суспільство.

В залежності від цієї реакції, вибудовується остаточний варіант. Так було й по ринку землі, і по всіх ключових законопроєктах.

Що закон у такому вигляді означає для простих людей? Доведеться, до прикладу, продавати паї, щоб заплатити податок за будинок?

Ні. Якщо людина впевнена, що вона має законні права на свої статки, то її в принципі не повинно нічого лякати. Тому що є рік до 1 липня 2022-го. До всього, що задекларувала людина в цей період, влада не може мати претензій.

Треба чітко виписати принцип презумпції невинуватості

А є такі, чиї статки не відповідають офіційній зарплаті на їх державній посаді – наприклад, судді, прокурори, працівники держпідприємств .Вони розуміють, що користувалися різними ходами та корупційними схемами, і краще все задекларувати, щоб потім не мати проблем. Для таких «свідомих» корупціонерів це хороший варіант. Бо останніми роками маємо приклад, як працюють антикорупційні органи. Що пред’являють підозру, арештовують, навіть на засіданні Кабміну.

А щоб не попали під каток цього закону прості люди, які десь там трохи підзаробили, треба чітко виписати принцип презумпції невинуватості.

Єдине, що не обов’язкове для декларування – це готівка

Особлива ситуація з нашими заробітчанами. Переважна більшість з них працювали нелегально – в усякому разі, на початках. А потім з цих зароблених грошей тут купили житло чи відкрили бізнес. Як їм довести походження грошей?

Чи є подібні норми за кордоном? Де саме і як це там працює?

У багатьох країнах застосовувалися подібні механізми. Наприклад, досвід Румунії показав, що застосування подібного закону не принесло великих надходжень до бюджету. Але дало підставу для масштабних антикорупційних дій. Після декларування тепер у правоохоронців є підстави спитати: а звідки в тебе ще оце, якщо ти задекларував ось стільки? Тому зараз антикорупційний рух у Румунії дуже потужний.

Тобто, запропоновані законопроєкти, по суті, є кроком в антикорупційній діяльності, яку від України очікує Захід?

Так. Тому що, корупціонери оформляли своє майно на батьків, дітей, дальніх родичів, племінників – влада не має зараз підстав це арештовувати. А якщо запровадять цей закон, то за все, що не задекларовано, будуть питати. З одного боку, для корупціонерів це лазівка для легалізації – відкупитися від держави, щоб не було претензій далі. А для держави після 1 липня 2022 року це буде підставою для відкриття справи про корупційні діяння.

Голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пропонує українцям віднести накопичення в банк і заплатити новий податок. Цю новину гаряче обговорюють у соцмережах.

Можна зрозуміти логіку чиновника, який представляє державу. Це один з механізмів легалізації доходів – готівки, яка замість банківської системи лежить під матрацами і не працює.

Використання касових апаратів відклали, тепер вимагають позбутися готівки – це дві несумісні речі

З іншого боку, в умовах, коли майже 30 років половина економіки в тіні, масова корупція в усіх сферах, мільйони українців змушені заробляти за кордоном, заставляти, особливо заробітчан, нести в банк заощадження, – вважаю, що це неправильно. Особливо, після історії масового банкопаду в останні роки.

Треба не тільки брати зразки подібних законів в інших країнах, треба враховувати й українські обставини. І в цьому питанні, думаю, вони перебільшили.

Увесь світ поступово зменшує обіг готівки. Але це робиться не примусово, а добровільно. І при обов’язковому використанні касових апаратів. У нас же використання касових апаратів відклали. Тепер вимагають позбутися готівки – це дві несумісні речі.

За три тисячі доларів уже ніхто не бігатиме

Наскільки я бачив цей законопроєкт, єдине, що не обов’язкове для декларування – це готівка.

Але ж мине рік, і усіх під один гребінець гребтимуть? І тих, у кого пару тисяч доларів збирали три покоління родини, і тих, у кого мільйонні статки.

Думаю, за три тисячі доларів уже ніхто не бігатиме. Бо там доведеться наймати великий апарат податкової, щоб перевірити усіх громадян.

30 березня на позачерговому пленарному засіданні Верховна Рада ухвалила в першому читанні три законопроєкти про запровадження добровільного декларування громадянами належних їм активів та сплату одноразового збору до бюджету. Ідеться про так звану амністію капіталу.

Норму про 5% податку із коштів, які раніше не декларувалися, розробив голова парламентського комітету з питань фінансів Данило Гетманцев.

Інформацію про те, що 5% стягуватимуть із усіх накопичень людей, які надійдуть у банки, він спростовує. Це абсолютно добровільна річ і шанс для бізнесу вийти з тіні та «обілити» кошти з яких у попередні роки не сплачувалися податки, заявив Гетманцев

Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments