-1.3 C
Киев
Понедельник, 17 января, 2022
додомуВерховна радаМати правові відносини з кількома державами – норма для глобального світу

Мати правові відносини з кількома державами – норма для глобального світу


60% українців проти подвійного громадянства, 35% хотіли б отримати другий паспорт, свідчить дослідження соціологічної групи «Рейтинг». Законодавство України прямо не дозволяє мати їх кілька, але й не містить категоричної заборони. Єдине покарання за паспорт іншої держави – втрата громадянства України. Та ця процедура така складна, що її практично не застосовують.

Майже 100 держав допускають можливість подвійного громадянства. Угорський паспорт отримали більш як 100 тисяч українців, за офіційними даними. Румунія видала нашим громадянам від 50 тисяч і 100 тисяч документів, за оцінками експертів. На непідконтрольних Україні територіях Донбасу російські паспорти мають 200 тисяч українців.

Президент у грудні 2019 року вніс у парламент як невідкладний законопроєкт №2590 про внесення змін до деяких законів України щодо питань громадянства. Він передбачає спрощення процедури отримання українського паспорта для іноземців українського походження, їх у світі налічують до 20 мільйонів.

Запитуємо експертів, як осучаснити законодавство щодо громадянства, зважаючи на міграційні процеси, географію України та значну кількість національних меншин. Чи готова країна до впровадження інституту множинного громадянства? Як врахувати зовнішні чинники – війну з РФ, спроби тиску Болгарії, Угорщини та Румунії на політичні рішення щодо нацменшин, які живуть на нашій території

Автор: УНІАН
 
15 березня 2017-го костюмованим парадом жителі закарпатського Берегового відзначають річницю угорської революції та визвольної боротьби 1848–1849 ро­ків. Угорська меншина області налічує майже 90 тисяч осіб. З початку 2011-го Будапешт пришвидшив процес отримання громадянства з півтора року до трьох місяців. Умови мінімальні – угорське походження, базове знання мови і несудимість. Необхідно скласти присягу, в якій людина визнає Угорську Республіку батьківщиною та присягає її захищати. Нещодавно створили Міністерство у справах закордонних угорців. Планують організувати закордонні виборчі округи. Це дасть можливість закарпатським угорцям стати депутатами парламенту Республіки. Паспорти Угорщини отримали щонайменше 100 тисяч українців

У сучасному світі говорять не про подвійне, а про множинне громадянство. У нас – паспортне кріпацтво й пережиток минулого. Бо громадянство – це правові відносини з тією чи іншою державою. Мати їх із декількома – вже не виняток, а норма для глобального світу. ДЕРЖАВА – СЛАБКА. НЕ МОЖЕ ЗАБЕЗПЕЧИТИ РОБОЧИМИ МІСЦЯМИ, ТОЖ НЕ ВАРТО КАРАТИ ВЛАСНИХ ГРОМАДЯН. Запровадити множинне громадянство – раціонально й необхідно. Нюанс із державою-агресором варто винести окремо в рамках національної безпеки.

Василь ФІЛІПЧУК, 48 років, дипломат

Подвійне громадянство для більшості українців – це отримати паспорт країни Європейського Союзу. Із документом ЄС людина відчуває себе громадянином першого ґатунку. Отримує переваги, яких немає в Україні.

Можемо й далі вдавати, що подвійного громадянства в нас немає. Проте розумніше навести лад. У нас можуть бути угоди з країнами Заходу. Але слід розуміти небезпеку, коли люди хочуть отримати «радянське» громадянство. Країна перебуває у воєнному конфлікті, тут діяти треба жорстко й без сентиментів.

Основний принцип, який має захищати держава, – надання громадянам більшої свободи. ОБМЕЖЕННЯ ЛИШЕ ПІДШТОВХУЮТЬ ДО ПОШУКУ ІНШИХ ШЛЯХІВ. ЛЮДИ ЗНАХОДЯТЬ ШПАРИНИ. Потрібно це брати під контроль. Зафіксувати і запровадити як норму, але зробити її комфортною для держави і громадян.

Леонід ШВЕЦЬ, 55 років, політичний оглядач

Влада намагається узаконити те, що давно існує. Всі, хто хотів мати кілька паспортів, отримали їх незаконно. Привозили в країну гроші із заробітків. Тому влада закривала на це очі. Розуміють: ЯКЩО ПОСТАНЕ ВИБІР МІЖ ВІТЧИЗНЯНИМ І ПАСПОРТОМ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КРАЇНИ – БІЛЬШІСТЬ ОБЕРУТЬ ІТАЛІЮ, ПОРТУГАЛІЮ, ІСПАНІЮ, ПОЛЬЩУ. Кримчани отримували російські документи ще 2010 року. Чому СБУ нічого не робила?

Заборона подвійного громадянства не захистить нас від ситуацій, як у Криму чи Закарпатті. Маємо не забороняти чи дозволяти, а зробити так, щоб люди жили добре і хотіли бути громадянами України.

Сергій ПАНАСЮК, 32 роки, експерт із конституційного права

Маємо насамперед визначити стратегію країни. З ЧАСІВ ЧОРНОВОЛА НЕ ЗНАЄМО, ЩО БУДУЄМО, КУДИ ЙДЕМО. Уряди один за одним закривають різні питання, тільки не це.

Тарас БЕБЕШКО, 54 роки, філософ

Я один з авторів так званої інаваційної Конституції України. Ми розглядали питання подвійного громадянства з погляду українства взагалі. Розділили його на «громадянство» і «відповідальне громадянство». Громадянство отримує будь-який народжений від українки чи українця. Але, ЩОБ ОТРИМАТИ ВІДПОВІДАЛЬНЕ ГРОМАДЯНСТВО, ТРЕБА щонайменше ВОЛОДІТИ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ І ЗНАТИ КОНСТИТУЦІЮ. Лише такий громадянин матиме право на співуправління в державі.

Переваги подвійного громадянства в тому, що ми повинні об’єднати українців усього світу. Будувати й розширювати наше співтовариство. Нас багато – тих, хто живуть у Росії, Канаді, США. Це люди, які є українцями за духом.

Сергій СОРОКА,

56 років, член Координаційної ради Кабінету міністрів України з питань реформи державного управління

Якщо дозволити подвійне громадянство, Росія закидає південь і схід своїми паспортами. А потім «рятуватиме» співвітчизників від «українських буржуазних націоналістів». Нам треба підвищити рівень життя й цивілізувати буйного сусіда. Якщо почнемо зараз роздавати українське громадянство, ризикуємо залишитися без держави.

Кожен охочий отримати український паспорт повинен здати іспит на знання державної мови, історії й політичного устрою. РОСІЯНИ ВІДМОВЛЯТЬСЯ ВІД МРІЙ ПРО НАШЕ ГРОМАДЯНСТВО, ЯКЩО ДЛЯ ЦЬОГО ТРЕБА БУДЕ ВИВЧИТИ УКРАЇНСЬКУ.

Ігор ЯВОРСЬКИЙ, 60 років, футбольний тренер

 
”Подвійне громадянство для більшості українців – це отримати паспорт країни Європейського Союзу. Із документом ЄС людина відчуває себе громадянином першого ґатунку. Отримує переваги, яких немає в Україні”, – вважає політичний оглядач Леонід ШВЕЦЬ. Художник Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ бачить це так
”Подвійне громадянство для більшості українців – це отримати паспорт країни Європейського Союзу. Із документом ЄС людина відчуває себе громадянином першого ґатунку. Отримує переваги, яких немає в Україні”, – вважає політичний оглядач Леонід ШВЕЦЬ. Художник Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ бачить це так

Подвійне громадянство – це фантазії нашої діаспори. Їм не хочеться платити за візи, коли їдуть в Україну. Мають бути передбачені найсуворіші санкції щодо осіб, які отримують другий паспорт. Біпатризм може задовольнити примхи якогось індивіда. Але ми не можемо виконувати забаганки окремих громадян за рахунок створення загроз національній безпеці. Росія, Угорщина, Румунія намагаються переконати українців, що треба брати їхні паспорти. На нашій території з часом з’явиться кілька мільйонів громадян Росії. І Кремль називатиме причину військової агресії – «ідучи назустріч побажанням своїх громадян» в Україні. Угорці на Закарпатті організують референдуми, щоб заборонити українську мову, вимагатимуть автономії. ВИ УЯВЛЯЄТЕ ІНОЗЕМЦЯ НА ПОСАДІ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ? Або секретаря Ради національної безпеки й оборони, або прем’єр-міністра? Виникнуть проблеми з оподаткуванням. Особу з подвійним громадянством зобов’яжуть платити податки дві або три держави. Або призиватимуть в російську армію. Іноземці матимуть право скуповувати землю в Україні. Суцільний негатив.

Володимир ВАСИЛЕНКО, 83 роки, правознавець, професор

Інститут громадянства в Україні потребує змін. Однак подвійне у нинішній ситуації несе загрозу національній безпеці через війну з Росією та суперечності з Угорщиною. Зрозуміло, чому про це почали говорити. Президент Володимир Зеленський хоче заручитися підтримкою етнічних українців – трудових мігрантів і діаспори. Та й БАГАТО ЧИНОВНИКІВ МАЮТЬ ПОДВІЙНЕ ГРОМАДЯНСТВО І НЕ БАЖАЮТЬ ВТРАЧАТИ ЦЕЙ СТАТУС. Є ті, хто ухиляється від виконання обов’язків перед державою Україна ñ не платить податків, не хоче служити в армії. Інші тікають від судового переслідування за кордон. Для таких подвійне громадянство ñ це споживацький принцип «отримати більше». Підтримую ідею запровадження відповідального громадянства через підписання договору. Тоді людина матиме право обирати та бути обраною.

Богдана БАБИЧ, 41 рік, директорка Інституту практичної політики

Не варто поспішати з лібералізацією питання про подвійне громадянство, коли є прикордонні неясності з сусідами. Йдеться не лише про Росію. З Угорщиною теж непрості стосунки. До нього можна було б повернутися після більшої інтеграції України в Європейський Союз. Поки що бачу лише ризики. Це як уявити дві посудини з рідиною і відкрити між ними перетік. Він буде не на нашу користь.

Людей, які захочуть отримати українське громадянство, може бути менше, ніж українців, які прагнутимуть отримати паспорти інших держав. Втратимо резидентів для оподаткування. Постане питання про участь у виборах – це і виборці, і ті, хто зможе балотуватися.

ЯКЩО Й ЗАПРОВАДЖУВАТИ ПОДВІЙНЕ ГРОМАДЯНСТВО, ТО НЕ З УСІМА. І тільки після підписання двосторонніх чи багатосторонніх угод із чітко прописаними правилами. Щоб люди з двома паспортами не почувалися слугами двох панів. Щоб розуміли, де і що вони зобов’язані чи мають право робити.

Олексій ПАНИЧ, 59 років, філософ

Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments